Divergent | 8

6. srpna 2015 v 6:00 |  Divergent

STENCEE

Dostala to, co jsem jí slíbila. Nakládačku. Ale ne ode mě. Od Petera. Proč to sakra udělala? Aspoň ona si zaslouží být členem Neohrožených. Já budu klidně odpadlík. Předpokládám, že teď mám snad mínus tisíc bodů. To jen za mou hloupost. "Do háje," zakleju si. Lucy už běžela pomoct Kate. Cestou zpátky se na Erica zamračí. On ji ignoruje. Zatímco já si tady sedím, téměř v pohodě, Kate je vyřízená. Peter se u toho skoro ani nezpotil.
"Promiň," šeptne Kate. "Prosím tě za co?" zvednu obočí. "Za to, že jsi mě vlastně zachránila? Měla jsi mě dorazit Kate a ty to víš!" Jsem naštvaná na Kate. Protože riskuje svůj postup ve frakci, kterou si dobrovolně vybrala. "Vím, měla jsem bojovat, ale něco mě rozptýlilo. Každopádně jen proto, že jsme kamarádky, to neznamená, že mi nic neuděláš. Tohle je výcvik. Náš výcvik, abychom byli schopni bránit město. Ale přece nejsi masochista! Měla jsi tušit, že tě Eric nepřiřadí k někomu slabému!" křičím. Dojdou mi má slova. Vážně tady křičím na Kate? Proboha, ona si to nezaslouží. Jsem tak blbá.
Přijde k nám Čtyřka. "Hej, co se tady děje?" "Promiň Čtyřko, trochu jsem vybouchla," hluboce se nadechnu. "Trochu? Už asi dva roky jsem neslyšel křičet někoho tak nahlas." Koho naposledy slyšel Čtyřka křičet? "Omlouvám se, že narušuju výcvik svým hulákáním po nevinném člověku, ale nemůžu si zvyknout, že nejsem v Upřímnosti," mám slzy na krajíčku. "Hlavně se uklidni," chytne mě Lucy za rameno. "Čtyřko, já si je už urovnám," ubezpečí ho Lucy.
Z nepozornosti mě vyruší až Ericův hlas. Christina, která bojovala se vzdala? Že bychom nebyli jediné, které to udělaly?
"Lucy, vrať se k odkojencům," přikáže lehce Eric.
"Proč?! Ericu, co chceš udělat?"
"Určitě tě už shání," usměje se.
"Ericu!" vyděsí se Lucy.
"Něco jsem řekl. Ostatní za mnou," zavelí. Tohle je tak špatný. Eric má za lubem něco nekalého. Kouknu na Katelyn, která je otočená ke mně zády. Je vyčerpaná, ona s námi asi nepůjde. Raději na ni nebudu mluvit. Pokazila jsem to už dost. Zvednu se a doběhnu Erica a ostatní.
Zastavíme se u zábradlí a já vím co chce udělat hned, když Eric Christinu natlačí na zábradlí.
"Přelez," poručí ji.
"Prosím?"
"Přelez přes to zábradlí," zopakuje Eric. Chce se mi křičet. S Christinou jsme byli hodně dobré kamarádky. Dokud se mezi námi nestala malá věc. Sice jsme se pak usmířily, ale už to nebylo jako dřív. Nechci to teď rozebírat. Nemůžu Ericovi něco říct, protože bych si tím podepsala ortel.
"Jestli se udržíš pět minut ve visu, jsem ochotnej tvou zbabělost zapomenout. V opačným případě mi nezbude než tvůj pobyt u nás ukončit." Naježí se mi chlupy na rukou, když si uvědomím, že jsem v takové situaci mohla být já, měla jsem být. "Fajn," Christinin hlas se značně chvěje. Odvracím svůj zrak k mým nohám, nechci to vidět, bojím se ležící Christiny na dně propasti. Její mrtvé tělo vidím před očima. Musím doufat, že to zvládne.
Christinu zasáhne proud vody, vypadá to, že se neudrží. V hlavě odpočítávám pět minut. Stále mám zavřené oči a nic neslyším, jsem jako v tranzu.
"Můžeš nahoru, Christino."
Al přiskočí k zábradlí.
"Ne, musí to zvládnout sama."
"Ne, nemusí. Udělala, co jste chtěl. Není zbabělec."
Al s Tris ji pomohou dostat se nahoru. Co jsem to za člověka? Stydím se za sebe. Nedokázala jsem ji pomoct. Jsem lidský odpad.

KATELYN


"K čertu s tím grázlem!" Lucy dupla do země a já na ní vyjeveně zírala. "Myslíš Petera?" zeptám se udiveně a Lucy obrátí oči v sloup. "Ne, myslím Erica! Co to do něj vjelo? Na nováčky je sice přísnej, ale na lidi co znám ne. A on VĚDĚL, že tě znám." Lucy vypadala opravdu naštvaně. Trochu mi připomněla mého bratra, když jsem mu roztrhla triko.
"Proč taky něco neřekneš? Copak na něj nejsi naštvaná?" zamračí se na mě a já přikývnu. "To vlastně ani ne," Lucy se na mě nechápavě podívá. "Znala jsem člověka jako ON. Výbušný, sadistický, prostě zlý parchant." Lucy se na mě chvíli zvědavě dívá a pak se zasměje. "Zlý parchant, tak tos vystihla." Teprve si uvědomím že jsme v místnosti samy dvě. "Kde jsou ostatní?" Lucy pokrčí rameny. "Eric jim nařídil aby ho následovali." Co měl v úmyslu? Všechny je tam do jednoho vystřílet?
"Každopádně, být tebou, nechám ho raději být. Eric je, jak si říkala, velmi výbušný a nestrpí když někdo nejede podle jeho pravidel." Lucy se pousměje. "Možná jsem mladší než on, ale pamatuju se na dobu kdy on tu byl za nováčka."
"Eric byl nováček?" Lucy přikývne. "Jo byl. Pokud si to dobře pamatuju ze sečtělost... ale na mojí paměť se nedá spoléhat, bylo mi teprve patnáct let." máchne rukou ve vzduchu.

V noci jsem nemohla usnout. Nevím jestli to bylo kvůli palčivé bolesti hrudního koše, nebo toho co se stihlo za jediný den stát. Sedla jsem si na kraj postele a rozhlédla se po místnosti. Všichni spí. Potichu vstanu a vykradu se z místnosti. Doufám, že mě nikdo nechytí jak se procházím po Jámě. I když, to snad zakázané není.
Opřu se rukama o zábradlí nad propastí a pohlédnu dolů. Jaké by asi bylo spadnout tam? Burácející řeka mě utvrdí v tom, že asi ne moc příjemné. Povzdychnu si a prohrábnu si vlasy. Pořád jsem nemohla najít důvod, proč jsem tady šla. Tahle frakce byla přesný opak mírumilovnosti. Všechny ty zbraně, boje, tvrdé zacházení. Mého bratra by zřejmě nikdy nenapadlo, že bych sem šla. Nebo, že bych tady vůbec přežila alespoň minutu.
Uslyším kroky. Trhnu sebou a ohlédnu se. Asi pět metrů ode mě stál Eric a zíral na mě. Určitě mi za tohle strhne body. Co jiného by asi tak udělal? Oba jsme na sebe zírali. Začínalo to být docela divný. Po chvíli si Eric jen povzdychl, obešel mě a vytratil se. Nechápavě jsem zůstala stát. To mě ani nepřehodí přes zábradlí? Už zase, na co to myslím? Zavrtím hlavou a podívám se dolů do řeky.
Vzpomenu si na slova mého bratra: "Pokud se budeš tvářit mile a jen poslušně přikyvovat, možná z tebe i něco bude." Proč si teď vzpomínám zrovna na něj? Povzdychnu si a vydám se zpátky do postele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kikča Kikča | E-mail | Web | 6. srpna 2015 v 15:12 | Reagovat

Skvělé :-) :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama